مرکز دندانپزشکی درفام

ونیر کامپوزیت ❤️ لبخندی زیباتر از همیشه با کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت نوعی روکش برای دندان‌ها است. این روکش بر روی دندان‌ها چسبانده شده تا خط لبخند زیباتری را به شما هدیه کند. این روش نه تنها بعضی از مشکلات دندانی را پوشانده، بلکه به دلیل رنگ درخشان و جذابش، چهره‌ی افراد را بسیار زیباتر از قبل خواهد کرد. همانطور که می‌توانید حدس بزنید، جنس این روکش از انواع مختلف کامپوزیت های مخصوص زیبایی بوده و از رزین سفید رنگ با فناوری خاصی ساخته می‌شود که دارای شیدهای رنگی متنوعی است. سرفصل‌های این مقاله را می‌توانید در جدول زیر مشاهده فرمایید.

سرفصل‌های: ونیر کامپوزیت ❤️ لبخندی زیباتر از همیشه با کامپوزیت دندان
  Add a header to begin generating the table of contents
  ونیر کامپوزیت توضیحات
  جنس رزین کامپوزیتی دندانپزشکی
  نحوه اتصال چسب مخصوص
  مزیت بدون نیاز به تراشیدن دندان
  طول عمر بین 7 تا 10 سال
  قیمت (هر واحد) بین 700 هزار الی 1 میلیون تومان (بسته به متریال)
  روش‌های جایگزین لمینیت سرامیکی، روکش زیرکونیا و IPS
  عوارض بدون عوارض (به شرط انجام صحیح)

  ونیر کامپوزیت چیست؟

  ونیر کامپوزیت نوعی رزین دندانپزشکی است که حالت خمیری دارد. دندانپزشک این خمیر را بر روی دندان یا دندان‌ها قرارداده و با ظرافت و دقت به آن شکل می‌دهد. پس از رسیدن به شکل ظاهری مد نظر، دندانپزشک آن را با استفاده دستگاه مخصوص (نور مخصوص)، خشک کرده و به آن قوام می‌دهد. این نوع رزین، از مدرن‌ترین مواد به کار رفته در دندانپزشکی بوده تا از نظر خواص ظاهری و فیزیکی، بیشترین تشابه را به خود دندان داشته باشد. این رزین دندان پزشکی در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها (اصطلاحا شید رنگی) وجود داشته که متخصص دندانپزشکی با توجه به سن، فرم چهره، رنگ پوست و در کل آناتومی صورت، رنگ مناسب را پیشنهاد می‌کند. البته انتخاب رنگ بر عهده‌ی فرد بوده که عموما سفید درخشان را (همانند بازیگران هالیوودی)، انتخاب می‌کنند. شایان ذکر است که نوع رنگ هیچ تاثیری بر عملکرد صحیح ونیر کامپوزیت نداشته و تنها یک ویژگی ظاهری است.

  کامپوزیت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

  این مدل از زیباسازی دندان، مناسب دندان‌هایی است که دچار آسیب دیدگی اندک شده و یا رنگ دندان‌ها به مرور زمان زرد شده باشد. در این مدل زیباسازی، دندان تراش نخورده و تنها لایه‌ای از جنس ونیر کامپوزیت و با استفاده از چسب‌های مستحکم، بر روی دندان قرار می‌گیرد. بنابراین، فرد دندان خود را از دست نداده، بلکه نمای دندان و لبخند خود را بسیار زیباتر کرده است. رعایت کردن بهداشت دهان و دندان پس از انجام این روش، بسیار مهم است. از آنجاییکه در این روش، یک لایه‌ی جدید بر روی دندان فرد چسبانده می‌شود، رعایت بهداشت برای جلوگیری از هرگونه عفونت و پوسیدگی بسیار مهم است. در صورت سهل انگاری، امکان بروز عفونت در ناحیه‌ی بین روکش و لثه وجود دارد. توصیه می‌شود که همه‌ی افراد در طول سال، حداقل یکبار برای بررسی وضعیت دندان و اطمینان از سلامت آن، به دندانپزشک مراجعه نمایند.

  از آنجاییکه دندان تراشیده نمی‌شود، فرد همواره می‌تواند در صورت نیاز (برای مثال: معرفی شدن روش جدید زیبایی)، این روکش را بکند. مزیت اصلی این روش نیز در سالم ماندن دندان در این متد است. اما باید دقت داشت که طرح درمان باید تحت نظر دندانپزشک متخصص تعیین شود. عموما هنگامیکه دندان‌های فرد سالم بوده و تعداد دندان‌های ترمیم شده یا عصب کشی شده کم باشد، این روش درمانی/زیبایی توصیه می‌شود. در غیر این صورت، روش‌های جایگزین همانند لمینیت سرامیکی، روکش زیرکونیا و IPS در طرح درمان قرار خواهند گرفت.

  ونیر دندان چقدر طول می کشد؟

  با توجه به میزان صدمه دیدن دندان، انجام ونیر کامپوزیت بین 30 دقیقه الی 40 دقیقه به ازای هر دندان، به طول می‌انجامد. به دلیل ماهیت زیبایی/درمانی این روش، متخصص با نهایت دقت و ظرافت کار را انجام داده و به همین جهت مدت زمان آن، نسبتا طولانی است. برای جذابیت بیشتر خط لبخند، عموما ونیر کامپوزیت بر روی 6 الی 10 دندان در هر فک انجام می‌شود (به صورت قرینه در سمت راست و چپ صورت). بنابراین، دندان‌هایی که هنگام لبخند زدن نمایان می‌شوند، کاملا همسان و زیبا بوده و به همین دلیل است که این روش زیبایی چهره و خصوصا لبخند افراد را چندین برابر می‌کند.

  عموما اصلاح هر فک (6 الی 10 دندان) در یک جلسه‌ی مجزا انجام گرفته تا خستگی (چه فرد و چه متخصص) باعث افت کیفیت نهایی نشود. اما در صورتیکه فرد تمایل داشته باشد که زیباسازی در یک جلسه انجام شود و اگر توان باز نگهداشتن دهان را برای چندین ساعت داشته باشد، متخصص می‌تواند هر دو فک را در یک جلسه انجام دهد. با این حال، تمامی متخصصان توصیه می‌کنند که در هر جلسه، تنها یک فک (بالا یا پایین) اصلاح شود.

  کامپوزیت ونیز یک دندان یا یک فک؟

  انجام ونیر کامپوزیت محدودیت نداشته و می‌توان برای یک یا چند دندان و حتی یک فک کامل انجام شود. از آنجاییکه این روش جزو خدمات زیبایی بوده و عموما برای زیباسازی لبخند از آن استفاده می‌شود، توصیه می‌شود که برای دندان‌های جلویی (که در لبخند قابل مشاهده هستند)، انجام گیرد. با این حال، در صورتیکه فرد به علت شکستگی گوشه دندان (لب پر شدن)، تمایل به ونیر کامپوزیت یک دندان داشته باشد، دندانپزشک می‌تواند تنها همان دندان را با استفاده از رنگی مشابه به سایر دندان‌ها، اصلاح نماید.

  قیمت ونیر کامپوزیت چقدر است؟

  قیمت ونیر کامپوزیت به ازای هر دندان بیان شده و طبیعتا با افزایش تعداد دندان، قیمت کلی کمتر خواهد شد. همانند تمامی خدمات دیگر دندانپزشکی، قیمت نهایی این روش نیز بستگی به دو عامل تجربه‌ی متخصص و کیفیت متریال مصرفی دارد. اما به صورت عمومی، قیمت هر واحد ونیر کامپوزیت بین 700 هزار تا 1 میلیون تومان خواهد بود. متریال رایج استفاده شده برای انجام ونیر کامپوزیت، عموما ژاپنی، آلمانی و یا آمریکایی هستند. شایان ذکر است که بخاطر ماهیت زیبایی این روش، عموما دندان‌ها به صورت زوج (یکی از چپ و یکی از راست)، مورد اصلاح قرار می‌گیرند.

  به دلیل فرم صورت و آناتومی چهره‌ی اکثر ایرانیان، عموما به هنگام لبخند زدن فقط دندان‌های بالا مشخص می‌شوند. بنابراین، بعضی از افراد تنها به اصلاح فک بالا بسنده می‌کنند. اما متخصصان زیبایی توصیه می‌کنند که هر دو فک مورد اصلاح قرار گیرند.

  عوارض شایع

  این روش نسبتا یکی از مطمئن‌ترین روش‌های زیباسازی دندان بوده و در صورت انجام صحیح ونیر کامپوزیت و رعایت بهداشت دهان و دندان، هیچگونه عوارضی ندارد. بنابراین، توصیه می‌شود که ونیر کامپوزیت حتما توسط متخصص دندانپزشکی انجام شود. چرا که در کنار ظاهر زیبا، رعایت اصول و نکات فنی، سهم بسیار مهمی در طول عمر آن دارند. در صورتیکه این روش نزد افراد غیر متخصص و یا افراد تجربی انجام شود، احتمال بروز موارد زیر وجود دارد:

  1. بروز پوسیدگی در زیر روکش
  2. ایجاد بوی بد و نامطبوع به دلیل گیر کردن مواد غذایی در خلل و فرج روکش
  3. آزردگی و تحریک در محل تماس روکش با لثه

  همانطور که مشخص است، تمامی عوارض شایع، مستقیما مربوط به نحوه و کیفیت انجام کار بوده و در صورت انجام اصولی، هیچ یک از موارد فوق اتفاق نخواهد افتاد. پولیش ونیر کامپوزیت یکی از مراحل مهم در این روش بوده که نه تنها باعث ظرافت بیشتر دندان می‌شود، بلکه خلل و فرج روی روکش را از بین برده تا غذا و مواد خوراکی (در مقیاس میکروسکوپی) نتوانند در محل باقی بمانند. از آنجاییکه این روکش بر روی دندان‌های فرد قرار گرفته و ظاهر دندان را مخفی می‌کند، ایجاد پوسیدگی در دندان ممکن است تا جایی پیش رود که نیاز به عصب کشی و یا حتی کشیدن دندان باشد. بنابراین، توصیه می‌شود که فقط تحت نظر دندانپزشک متخصص، این کار انجام شود.

  اصول نگهداری

  پس از گذشت چندین سال، رنگ ونیر کامپوزیت تا حدودی مات شده و نیاز به ترمیم مجدد دارد. ونیر کامپوزیت نیز همانند دندان طبیعی انسان، ممکن است در صورت وارد شدن ضربه دچار شکستگی یا پریدگی لبه شود. در چنین مواردی، متخصص دندانپزشک می‌تواند دندان را اصلاح نماید.

  برای طول عمر بیشتر ونیر کامپوزیت و البته تمامی دندان‌ها، توصیه می‌شود که علاوه بر مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و محلول‌های دهانشویه فراموش نشود.

  ونیر کامپوزیت یکی از روش های درمانی/زیبایی برای اصالح لبخند است. در این روش از رزین کامپوزیتی دندانپزشکی استفاده شده که با استفاده از چسب بر روی دندان فرد چسبانده میشود. این روش مناسب دندان هایی است که عموما سالم بوده و به علت شکستگی جزیی و یا تغییر رنگ، نیاز به اصلاح و زیباسازی دارند.

  قیمت این خدمت نیز همانند تمامی خدمات دیگر دندانپزشکی، بر مبنای تجربه‌ی متخصص و همچین متریال استفاده شده، تعیین میشود. قیمت هر واحد ونیر کامپوزیت بسته به متریال استفاده شده (ژاپنی، آلمانی و یا آمریکایی) بین 700 هزار تا یک میلیون تومان است.

  خیر. این روش کاملا بدون درد و بدون تراشیدن دندان است.

  این روش بدون تراشیدن دندان انجام شده و به خاطر استفاده از چسب برای نگهداشتن روکش، در صورت نیاز می‌توان آن را از روی دندان جدا کرد.

  اگرچه اینکار اصلا رایج نیست (مگر در موارد شکستگی جزیی یک دندان)، اما می‌توان از متد ونیر کامپوزیت برای اصلاح یک دندان نیز استفاده کرد. با توجه به تنوع رنگ (اصطلاحا شید رنگی مختلف)، دندان اصلاح شده تا حد بسیار زیادی همرنگ باقی دندان‌ها خواهد بود. عموما از این روش، برای اصلاح و زیباسازی 6 الی 10 دندان در هر فک استفاده می‌شود.

  انجام هر واحد ونیر کامپوزیت بین 30 الی 45 دقیقه زمان میبرد. از آنجایی که این روش جزو متدهای زیبایی است، کیفیت کار نهایی بسیار مهم بوده و به همین جهت نیز متخصصان دندانپزشکی با نهایت دقت و حوصله کار خود را انجام میدهند.

  خیر. در صورت اتجام صحیح ونیر کامپوزیت توسط متخصص دندانپزشکی، این روش هیچگونه عوارضی از جمله عفونت و ... ندارد.

  2 دیدگاه دربارهٔ «ونیر کامپوزیت ❤️ لبخندی زیباتر از همیشه با کامپوزیت دندان»

  1. Avatar
   امیرحسام

   از توضیحات کاملتون ممنونم. راهنمایی بزرگی کردین، تشکر

   1. مرکز دندانپزشکی درفام
    مرکز دندانپزشکی درفام

    امیرحسام عزیز
    از اینکه مطالب ما توانسته به شما کمکی کند، خرسندیم.
    مرکز دندانپزشکی درفام

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اسکرول به بالا